headerphoto
Home

Osłonka sadownicza w jakim celu jest używana

Sadownicy dobrze znają osłony na drzewa oraz używają ich od wielu lat.

Zabezpieczenie takie, jest również stosowane wśród drzew miejskich. Lecz na jak długo oraz w jakim celu ją się zakłada?

Osłonki sadownicze jaka sama nazwa sugeruje mają za zadanie osłaniać, chronić. Zające czy inne gryzonie bez większych problemów pokonują różnego rodzaju ogrodzenie ( anegdotką może być film o Króliku Piotrusiu, który pokonywał nawet elektryczne zabezpieczenia).

Szkodniki te po prostu ogryzają korzenie, korę skazując roślinę na obumarcie. Rany powstałe w wyniku na przykład spałowania powodują niemal natychmiastowe obumieranie, bez możliwości nawet ratowania drzewa.

Osłonki na drzewka mają wiele zalet. Oto jedne z nich:
- Chroni przed szkodnikami, skutecznie utrudnia im żer.
- Chroni przed mrozami, niweluje wystąpienie mrozowych pęknięć drzew. Często przy tym można spotkać tak zwaną listwę mrozową, która jest deformacją pnia. Wieloletnia listwa wyglądem przypomina podłużne nabrzmienie.
-Chroni przed silnymi wiatrami, które są w stanie łamać młode drzewa jak zapałki. Z racji na swój wygląd zazwyczaj pnie drzew są cienki i długie występuje duże ryzyko łamania nawet pod wpływem podmuchu silnego wiatru.
- Chroni przed herbicydami oraz innymi środkami ochrony roślin
- Wygląda estetycznie, prezentując się nawet na terenach miejskich zieleni. Zniechęca to również wandali do celowego łamania posadzonych drzew
- Stosuje się je głównie na młodych roślinach wspierając ich zdrowy oraz silny rozwój.

Zastosowanie osłonek na młode drzewka powinny na stałe zapisać się w czynności ochronne. Dzięki nim mamy większe szanse na to, że rośliny będą zdrowe oraz silne. Osłonka chroni również przed deformacjami rośliny jak mrozowa listwa czy głębokie blizny po spałowaniu

Sprawdź ofertę novmax.pl

Osłonkę warto wybrać od dobrego producenta, gdyż jest to ochrona na kilka lat. Zazwyczaj zakłada się na ją na okres dwóch do pięciu lat. Po tym czasie roślina ukorzeni się i powinna przyrastać już na grubość, aby stać się silnym i stabilnym drzewem.

W obiektywie

siatka


Ten artykuł nie był jeszcze komentowany