headerphoto
Home

Technologia połączeń

Jednym ze sposobów mocowań różnych części urządzeń jest nitowanie.

Oczywiście nie wszystko zanitujemy. Możemy użyć tej technologii do tworzenia połączeń między odpowiednimi metalami. Wtedy będzie to naprawdę trwałe połączenie. Do nitowania służą nitownice akumulatorowe i pneumatyczne. Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że są napędzane elektrycznie. Jest to dobre rozwiązanie, bo akumulator można naładować wszędzie.
Drugie zaś napędzane są strumieniem powietrza. Podobno jeden z użytkowników z powodzeniem napędzał ją powietrzem wydychanym przez całą swoją rodzinę. Nitownice działają bardzo prosto. Oba materiały, które chcemy scalić, nakładamy na siebie, tak aby otwory w nich się pokrywały. Następnie każdorazowo nakładamy nitonakrętki na nitownicę i wkładamy ją do otworu. Na koniec uruchamiamy pracę nitownicy i zaciągamy nitonakrętkę, tak aby powstał trwały nit. Pamiętam, jak mój ojciec pokazywał mi działanie nitownicy. Było to fascynujące przeżycie, gdyż nigdy wcześniej zbyt dużo technicznych spraw mi nie pokazywał.
Zawsze nie mogłem się nadziwić, jak powstają nity. A to takie proste! Innym sposobem łączenia tworzyw jest zgrzewanie. Narzędziem służącym do pracy w tej technologii są oczywiście różnego rodzaju zgrzewarki. Możemy na przykład zgrzewać folię, aby połączyć dwa końce worka foliowego, albo sztywne plastykowe opakowanie, które ma szczelnie chronić produkt przed działaniem czynników atmosferycznych, czy zniszczeniami. U mnie w domu jest właśnie zgrzewarka do folii. Ogółem technologie połączeń materiałów są bardzo różne, jednak nitowanie i zgrzewanie jest bardzo ciekawe.

W obiektywie

nitownice akumulatorowe i pneumatyczne

nitonakrętki

zgrzewarki


Ten artykuł nie był jeszcze komentowany